TANILAR2017-08-20T05:16:03+00:00

Neden Böyle Davranıyor?

Çocuklarımızın kişiliği şekillenirken, bizlerin bilinçli şekilde farkında olmamız gereken farklılıkları bu bölümde inceliyoruz.

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Depresyon
Bipolar Bozukluk
Karşıt Olma ve Karşı Gelme Bozukluğu
Kaygı Bozukluğu
Şizofreni
Davranım Bozukluğu
Otizm
Konuşma Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

DEHB genetik olarak kalıtılan, genetik özelliklerle çevresel biyolojik faktörlerin etkileşimi sonucunda beyinde nörobiyolojik bozukluklara yol açan bir hastalıktır. DEHB oluşumunda genetiğin rolü % 80-90 dolaylarındadır. Ebeveynin çocuğuna hatalı davranması ile DEHB oluşmaz. Fakat anne-babanın hatalı tutumları DEHB belirtilerinde artışa veya DEHB’ye başka psikiyatrik sorunların eklenmesine yol açabilir. Genetik faktörler kişinin ileride DEHB olup olmayacağı konusunda en önemli belirleyicidir.

Devamı…

Sınav Kaygısı

Öğrenciler için sınava girmek stres dolu ve kaygı yaratan bir yaşantıdır; sınava bağlı olarak, kaygının etkileri değişik şekillerde yaşanır.

Bireyin sınava yüklediği anlamlar, sınavla ilgili zihinde oluşturulan imaj, sınav sonrası duruma ilişkin atıflar ve sınav sonrası elde edilecek kazanımlara verilen önemin sınav kaygısının oluşumu üzerinde etkilidir.

Kapasitesine uygun olmayan hedeflere yönelmek kaygı düzeyini yükseltir. Gerçeğin farkında olmayan birey beklentilerini ayarlayamaz, kendini harekete geçirmede yetersiz kalır.
Sınav sistemi ile boğuşmak, eleştirmek bir yarar sağlamaz. Hele Türkiye gibi hemen her yıl sistemin değiştiği bir ülkede değişimlere adaptasyonu en kısa sürede sağlayanlar hayatta kalır. Bu nedenle yeni sistemin mantığını ve esaslarını kavramak, doğru stratejiler belirlemek gerekir.
Devamı…

RANDEVU ALMAK için

Aşağıdaki formu doldurarak randevu talebi oluşturabilirsiniz. En kısa zamanda tarih teyidi için sizlere dönüşü yapılacaktır.